Καθαρή Ενέργεια για τα Νησιά της Ευρωπαϊκής Ένωσης

17 Νοεμβρίου, 2020 22:26

Σχέδιο Ενεργειακής Μετάβασης του Δήμου ΧάλκηςΟ Δήμος Χάλκης ξεκίνησε επίσημα τη μετάβαση του στην καθαρή ενέργεια με την υποστήριξη της Γραμματείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του προγράμματος “Καθαρή Ενέργεια για τα νησιά της ΕΕ ” καταθέτοντας το Σχέδιο για την Ενεργειακή Μετάβαση του νησιού υπό την επίβλεψη του Αντιδημαρχου κ. Ρουσσακη Βασιλειου.Το ενεργειακό διαρκώς μεταβαλλόμενο σύστημα κατέστησε επιβεβλημένη την προσαρμογή των υποδομών μας σε αυτό.Η ενέργεια, οι μεταφορές και οι υποδομές τηλεπικοινωνιών είναι ολοένα πιο αλληλένδετες.Η μετάβαση του ενεργειακού μας συστήματος σε καθαρές, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και η μετάβαση στην κλιματική ουδετερότητα αποτελούν την οραματική προσέγγιση της νέας δημοτικής αρχής Χάλκης για το νησί μας.Ο βασικός πυλώνας της ενεργειακής πολιτικής μας για τα επόμενα χρόνια θα λειτουργήσει ως οδικός χάρτης της Μακροπρόθεσμης Στρατηγικής Απανθρακοποίησης του Νησιού της Χάλκης.Το ολοκληρωμένο σχέδιο για την ενεργειακή μετάβασή μας αποτελεί απόδειξη της σκληρής δουλειάς και των γόνιμων συνεργασιών μεταξύ όλων των εμπλεκομένων φορέων.Συνεχίζουμε τη συνεργασία μας με τη Γραμματεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την καθαρή ενέργεια για τα νησιά της ΕΕ για να κάνουμε την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία πραγματικότητα στο ακριτικό νησί μας.