Υπενθύμιση της Β’ Φάσης στη τηλεοπτική πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των «λευκών περιοχών» στη ψηφιακή τηλεοπτική κάλυψη

20 Νοεμβρίου, 2020 21:14

Υπενθύμιση της Β’ Φάσης που αφορά την τηλεοπτική πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των «λευκών περιοχών» στη ψηφιακή τηλεοπτική κάλυψη. Με επίβλεψη του Αντιδημαρχου κ. Ρουσσακη Βασιλειου ξεκίνησε ήδη η Β΄ φάση της διαδικασίας υλοποίησης του έργου «Πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας» , η οποία αφορά στην πιστοποίηση των ενδιαφερόμενων πολιτών ως δικαιούχων του έργου και στην ένταξή τους σε αυτό. Κατά συνέπεια οι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού μας που δεν εντάχτηκαν στην πρώτη φάση του προγράμματος, μπορούν τώρα να κάνουν αίτηση για την εγκατάσταση δωρεάν ψηφιακού εξοπλισμού. Ο Δήμος Χάλκης καλεί όλους τους μόνιμους κάτοικους του νησιού μας να υποβάλλουν με κάθε πρόσφορο τρόπο (δια ζώσης, ταχυδρομικά, μέσω fax ή μέσω e – mail), τα εκάστοτε προβλεπόμενα δικαιολογητικά έγγραφα προκειμένου να πιστοποιηθούν ως μόνιμοι κάτοικοι. Δικαιολογητικά που απαιτούνται για την παραπάνω δράση: – Αίτηση Υπαγωγής στο Έργο-Υπεύθυνη – Δήλωση Παράρτημα ΙΙ-ΚΥΑ-Β5022 Αντίγραφο του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή άλλου επίσημου πιστοποιητικού της ταυτοπροσωπίας (π.χ. διαβατήριο, άδεια παραμονής κ.α.) – Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος του τελευταίου οικονομικού έτους – Αντίγραφο πρόσφατου Λογαριασμού ΔΕΚΟ ή άλλου αποδεικτικού εγγράφου της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος (π.χ. μισθωτήριο βεβαιωμένο από την οικεία Δ.Ο.Υ, απόδειξη επαγγελματικής δραστηριότητας κ.α.) – Αντίγραφο πρόσφατου (μέχρι και 6 μήνες πριν) Λογαριασμού Ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος Ενημερώνουμε ότι κατά την υποβολή των δικαιολογητικών εγγράφων μέχρι και 31/12/2020 οι ενδιαφερόμενοι πολίτες επιλέγουν την εταιρία από την οποία θα λάβουν τις υπηρεσίες τηλεοπτικής πρόσβασης του έργου. Οι εταιρίες που συμμετέχουν στο έργο είναι η COSMOTE TV (με το πακέτο υπηρεσιών «COSMOTE TV PACK») και η DIGEA (με το πακέτο υπηρεσιών «DIGEA PACK») και οι υπηρεσίες που προσφέρουν δωρεάν στους δικαιούχους παρουσιάζονται αναλυτικά στο αρχείο, με τίτλο «Παρεχόμενες Υπηρεσίες του Έργου Total TV Coverage». Επισημαίνεται ότι κατά την υποβολή των ως άνω δικαιολογητικών εγγράφων, οι ενδιαφερόμενοι πολίτες επιλέγουν την εταιρία από την οποία θα λάβουν τις υπηρεσίες τηλεοπτικής πρόσβασης του έργου. Μετά την υποβολή των προβλεπόμενων δικαιολογητικών εγγράφων, οι διοικητικές υπηρεσίες του Δήμου Χάλκης, πραγματοποιουν τον απαιτούμενο έλεγχο και εφόσον διαπιστώσουν την ιδιότητα του αιτούντος ως μόνιμου κατοίκου συγκεκριμένης ΠΕΤΚ, καταχωρεί την αίτηση του στην ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή της ΓΓΤΤ που λειτουργεί στο πλαίσιο υλοποίησης του παρόντος έργου. O εξοπλισμός χορηγείται δωρεάν και περιλαμβάνει α) δορυφορικό αποκωδικοποιητή, β) δορυφορική κεραία, γ) κάρτα πρόσβασης, δ) τηλεχειριστήριο και ε) λοιπά συνοδευτικά εξαρτήματα (μεταλλάκτης συχνοτήτων LNB, καλωδίωση, βάση στήριξης δορυφορικής κεραίας κ.α.).

Link: