Nέα κοινωνική δομή

4 Δεκεμβρίου, 2020 11:53

Ο Δήμος Χάλκης με επίβλεψη του Αντιδημαρχου Πρόνοιας κ. Διοσμακη Σπυριδη βρίσκεται δίπλα στους ήρωες μόνιμους κατοίκους του νησιού για να μην νοιώσει κανείς αβοήθητος και μόνος τους αυτές τις δύσκολες ώρες που διανύουμε. Από την Δευτέρα 09/11/20 συστάθηκε η νέα κοινωνική δομή μας η οποία αποτελείται από υγειονομικό προσωπικό και υπαλλήλους του Δήμου με σκοπό να εξυπηρετεί κατ’ οίκον όλους τους συμπολίτες μας που δεν μπορούν ή δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν κατά την διάρκεια της καραντίνας, καθώς και όσους αδυνατούν να εξυπηρετήσουν τις προσωπικές τους ανάγκες και δεν διαθέτουν στο περιβάλλον τους κάποιο οικείο πρόσωπο. Καθημερινά ερχόμαστε σε τηλεφωνική επικοινωνία με περίπου πενήντα οικογένειες, καταγράφουμε τις ανάγκες τους και στην συνέχεια το ηλεκτροκίνητο όχημα του Δήμου μεταξύ 11:00-13:00, μετακινεί όσους πολίτες χρίζουν ιατρικής φροντίδας στο ιατρείο μας, διανέμει φάρμακα και προϊόντα από τον φούρνο, δίνει οδηγίες προστασίας με σκοπό να μείνουμε όλοι ασφαλείς και χαρίζει ένα ζεστό χαμόγελο.Είμαστε δίπλα σε όλους έμπρακτα και θα συνεχίσουμε να είμαστε, σε όσα δύσκολα και όσα αισιόδοξα έρθουν.