Νέες θαλάσσιες Διασυνδέσεις με το νησί της Χάλκης

19 Φεβρουαρίου, 2021 9:04

Ο Δήμος Χάλκης ενημερώνει τους μόνιμους κατοίκους και τους επισκέπτες, ότι σύμφωνα με την χθεσινή απόφαση του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, η διασύνδεση των Δωδεκανήσων και της Κρήτης ενισχύεται ακτοπλοϊκά εκτός απο το πολύτιμο δρομολόγιο ζωής για τα μικρά νησιά του πολύ χρήσιμου και ουσιαστικου πλοίου ” ΠΡΕΒΕΛΗΣ ” της εταιρείας ” Αιγαίον Πέλαγος ” , με νέα συχνά και σύγχρονα δρομολόγια που εκπληρώνουν τα αιτήματα των τοπικών κοινωνιών και προσφέρουν ευκαιρίες τουριστικής ανάπτυξης καθώς και εμπορικής άνθησης. Οι τουριστικές μετακινήσεις από νησί σε νησί (island hopping), θα δώσουν την ευκαιρία για περαιτέρω τουριστική ανάπτυξη ανάμεσα σε προορισμούς με διαφορετική τουριστική φυσιογνωμία και θα προσελκύσουν νέους επισκέπτες, προσφέροντας ένα μεγάλο πλεονέκτημα συγκριτικά με την υπόλοιπη ηπειρωτική Ελλάδα. Αναφορικά με τον πρωτογενή τομέα ανάπτυξης, θα ανοιχθούν νέοι εμπορικοί δίαυλοι επικοινωνίας με την διακίνηση των τοπικών προϊόντων από νησί σε νησί, γεγονός που μακροπρόθεσμα θα οδηγήσει σε οικονομική εξέλιξη. Η συμβολή της διασύνδεσης είναι καταλυτική και στον τομέα της υγείας καθώς ασθενείς που χρίζουν διακομιδής στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Κρήτης, έχουν από θαλάσσης γρηγορότερη, ποιοτικότερη και οικονομικότερη μετακίνηση εκτός από την αεροπορική τους μεταφορά. Θα πρέπει ακόμα να ληφθεί υπόψη η προσφορά της ανωτέρω ακτοπλοϊκής γραμμής στην μετακίνηση των Κρητικών και Δωδεκανησίων φοιτητών αμφοτέρων, προς τα Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα καθώς και η μεταφορά των οπλιτών θητείας καθ’ όλη την διάρκεια του έτους. Τέλος, η ακτοπλοϊκή διασύνδεση των νησιών, μας εξασφαλίζει πρωτίστως εδαφική συνοχή, λειαίνει το αίσθημα ανασφάλειας και προστατεύει τα εθνικά μας συμφέροντα, διαδραματίζοντας έναν ρόλο ζωτικής σημασίας. Ο Δήμος Χάλκης θέλει να ευχαριστήσει πρωτίστως τον Πρωθυπουργό κ. Κυριάκο Μητσοτάκη, ο οποίος πρόσθεσε το νησί της Χάλκης στην ήδη υπάρχουσα γραμμή μετά από προσωπική παρέμβαση και διεκδίκηση του Βουλευτή Δωδεκανήσου της Νέας Δημοκρατίας κ. Ιωάννη Παππά. Επίσης, ευχαριστούμε τον Υπουργό Ναυτιλίας κ. Πλακιωτάκη Ιωάννη για την εκπλήρωση του αιτήματος , την Γενικη Γραμματέα του Υπουργείου κα. Χριστιάνα Καλογήρου και τα μέλη του ΣΑΣ για την ενεργοποίηση της ακτοπλοϊκής γραμμής. Τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου κ. Γεώργιο Χατζημάρκο ο οποίος με σθένος υποστήριξε το δίκαιο αίτημα των Δημάρχων Ρόδου, Χάλκης, Καρπάθου, Κάσου και Σητείας στο πρόσφατο Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών όπως επίσης και τους Βουλευτές Δωδεκανήσου κα.Μίκα Ιατρίδη, κ. Βασίλειο Υψηλάντη και κ. Μάνο Κόνσολα για την συμπαράσταση στο αίτημά μας. Τα δίκαια αιτήματα των ηρώων μικρονησιωτων της χώρας μπορουν τελικά να ενώσουν όλους τους φορείς προκειμένου να προσπαθήσουν να λειανουν την τραχιά και σκληρή καθημερινή ζωής τους.Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους για την ομαδική και επιτυχή προσπάθεια !!